top of page
Search
  • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

5 mīti par labradoriem

Suņu šķirnes ir dažādas. Katrai ir savs vispārējais raksturojums un, protams, individuālās iezīmes. Kad apsvērām visus par un pret suņa šķirnes izvēlē, mūsu gadījumā lielu lomu spēlēja iepriekšējā pieredze ar labradoru. Bijām dzirdējuši arī vairākus mītus par labradoriem, zemāk atradīsiet 5 izplatītākos. Bet sāksim ar maniem 3 mīļākajiem interesantajiem faktiem par labradoriem.


3 interesanti fakti par labīšiem


Labradoru kažoks ir ūdens izturīgs.

Jā, patiesi - labradoram ir tiešām no sirds jāizpeldās, lai pilnībā saslapinātos. Lietus vai šļakatas netiek cauri kažoka virskārtai.

Labradoru ķepām ir peldplēves.

Protams tās nav plēves kā pīlēm. bet gan ādas veidojums, kas saista kāju pirkstus un palīdz tiem labāk peldēt.

Labradori ir populārākie suņi - asistenti.

Labīši ir netikai lieliski ģimenes locekļi, bet arī suņi ar profesiju. To gudrais prāts un spēja sastrādāties ar cilvēku padara labradorus par vieniem no pieprasītākajiem suņiem asistentiem kā Latvijā, tā pasaulē.


5 Mīti:

Labradoru izcelsme ir Labradoras sala

Kurš gan nav dzirdējis - Labradori no Labradoras salas. Izklausās diezgan loģiski. Jā, bet nepatiesi. Īstenībā labradradori nāk no Ņūfaundlendas salas (Tās pašas no kuras nāk ņūfaundlendas suņi. Jā, jā tie lielie lāči). Labradorus ieveda 1800-tajos gados Anglijā un pārējais ir vēsture.


Labradori ir mierīgi

Kad runājam par labradoriem, iedomājamies lielus, mierīgus, labsirdīgus lācīšus. Arī mūsu pirmais labradors bija miera un slinkuma iemiesojums. Bet Kiwi nāca ar pilnīgi citu enerģiju. Es viņu smejoties saucu par petardi, jo ir brīži, kad emocijas un dzīvesprieks sprāgst pāri malām. Viņa tiešām ir nenogudrināma. Nesen runāju ar suņu trenneri un teicu, ka manā galvā labradori ir mierīgi, bet Kiwi pārsit visas ekspektācijas un ir pilnīgs pretstats. Viņa smejoties man atbildēja, ka '' pirms 20 gadiem tiešām, bet mūsdienu labradori ir enerģijas bumbas.'' Jā, pavērojot citus man pazīstamus labradorus, varu secināt, ka tiešām - labradori nav mierīgi un slinki. Viņi ir enerģiski, dzīvespriecīgi, rotaļīgi un ar lielu vēlmi strādāt un mācīties. Protams, pāri visam, vairums labradoru ir mīļi, sabiedriski un draudzīgi suņi.


Labradori nerok

Biju dzirdējusi apgalvojumu, ka labradori nerok, jo tiem traucē ķepu īpatnējā uzbūve jeb peldplēves. Kā izrādās, tās ir tiešām muļķības, jo Kiwi patīk rakt, un pat ļoti! Par laimi, dārzs ir cietis maz un puķu dobes netiek regulāri apskādētas. Tomēr, kad esam pludmalē, Kiwi regulāri izrok kādu bedrīti vai turpina parakt kādu jau iesāktu smilšu pili. Un nekādas peldplēves netraucē. Ir tikai liels prieks par jautro nodarbi.


Labradori maz met spalvu

Bieži vien, esmu sastapusies ar faktu, ka labradori maz met spalvu. Jā, ja salīdzina ar kādu garspalvainu skaistuli. Bet kopumā labradora apmatojums ir biezs un pavilna arī. Kā rezultātā, spalvas mešanas apjoms ir diezgan paliels un grīdas tīrīšana ir regulāra. Protams, starp sezonālajām kažoka maiņām, ikdienas izkritušais apmatojuma apjoms ir krietni vien mazāks. Par šīs šķirnes lielu plusu jāmin vieglā kopšana. Labradoru kažoks atgrūž ūdeni un netīrumus. Lielākoties pietiek ar izķemmēšanu un kārtīgu izžūšanu. Regulāra vannošanās vai frizēšanās nav nepieciešama.


Labradoriem ir 4 krāsas

Amerika noteikti ir brīnumu zeme. Tik lielu brīnumu, ka viņiem ir labradori vēl vienā krāsa - pelēkā (un pamata krāsas melnā, brūnā un dzeltenā). Esmu lasījusi spraigas diskusijas par to, kādi gēni tad nodrošina šo pelēko toni. Un pat ir tādi šīs neparastās nokrāsas aizstāvji, kas pamato tos ar ģenētiskiem vienādojumiem un gēnu kombinācijām, kas liek man padomāt divreiz. Mācoties par kinologu, es diezgan daudz ''rēķināju'' gēnu krustošanu un papildus interesējos par labradoru piemēru. Bet nu nekādi, ja tiek krustoti divi tīras šķirnes labradori, tur nav iespējas iegūt pelēko nokrāsu. Šeit ir pavisam vienkāršs atrisinājums mīklai - ''kur rodas pelēkā krāsa?'' No Veimāras putnu suņa. Iekrustojam līnijā vienu pelēko skaistuli un ''voilā!'' - pelēks labradors.

Protams, skaits bez gala. Bet ne tīrs. Un atceramies, ka ienesot kaut ko skaistu, varam ienest arī kaut ko pavisam problemātisku. Par laimi, labradoru audzētāju un saimnieku kopiena Latvijā ir zinoša un šādi brīnumi mūsu pusē vēl nav satikti.
Nākošajā reizē runāsim par to kā rudenī un dubļos kopt suņa kažoku.

Saulainu un prieka pilnu rudeni vēlot,


Marta&Kiwi

126 views0 comments

Comments


bottom of page