top of page
Search
  • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

Kā atšķirt atbildīgu audzētāju no kucēnu pavairotāja?

Updated: Oct 17, 2023

Kucēna iegāde ir sarežģīts process un piedāvājumi ir visdažādākie. Bet kā neapjukt plašajās iespējās un izvēlēties kucēnu, kas ne tikai būs līdzīgs iecerētajai šķirnei, bet īsts šķirnes pārstāvis ar labu veselību? Kāpēc vieni kucēni maksā pāris simtus un citu cena tuvojas tūkstotim?


Kas ir atbildīgs audzētājs?


Tiem, kas pirmo reizi iecerējuši iegādāties šķirnes kucēnu, var šķist, ka visi pieejamie kucēni ir vienādi un pārdevēji - visi audzētāji. Bet patiesībā ir būtiska atšķirība starp atbildīgu audzētāju un pavairotāju. Jāsāk ar to, ka audzētājs ir ieguvis zināšanas un apliecību, izejot labturības kursus vai Kinoloģijas pamatu kursus (LKF/FCI). Arī gatavošanās metienam nav ātrs un vienkāršs process. Vispirms ir jāizaudzina veselīgs vaislas suns, ar ko jāiziet vismaz minimālo obligāto izstāžu skaitu, saņemot nepieciešamo novērtējumu. Gatavošanās izstādēm nav vienkārša, izstādes dažiem suņiem ir liels piedzīvojums, kam jāsagatavojas un jāapgūst izstāžu prasmes. Un protams, nedrīkst aizmirst par obligātajām veselības pārbaudēm. Piemēram, labradoriem tās ir gūžu un elkoņu displāzijas, un acu pārbaudes. Kad visas nepieciešamās pārbaudes ir veiktas un sasniegts vaislas vecums ~ 2 gadu vecumā (dažādām šķirnēm tas var atšķirties), jāsaņem kluba pārošanas atļauju, kas apliecina, ka kucēnu vecāki ir ne tikai saderīgi, bet arī veseli, tā izkopjot šķirnes līniju.Un sākas lielais gaidīšanas laiks… Atbildīgs audzētājs darīs visu iespējamo, lai grūsnā suņu dāma saņemtu labāko barību, veterināro aprūpi un papildus preperātus, ja

tādi nepieciešami. Kad kucēni nākuši pasaulē, audzētājs nodrošina kucēniem atbilstošus apstākļus, kvalitatīvu barību, socializāciju un visu nepieciešamo, lai tie izaugtu par veseliem un laimīgiem suņiem. Kucēni būs vakcinēti atbilstoši vecumam un regulāri attārpoti. Iegādājoties kucēnu no atbildīga audzētāja, Tu saņemsi ES pasi, ciltsrakstus vai atsavināšanas līgumu, ar kuru iegūt ciltsrakstus, kā arī padomus suņa labturībai un atbalstu visa suņa dzīves garumā. Audzētājs, kas visu veicis pēc labākās sirdsapziņas, parādīs kucēnu vecāku dokumentus, veselības pārbaužu rezultātus un ciltsrakstus, ja vaicāsiet.


Pavairotāju atrunas


Populārākās pavairotāju atrunas ir ‘’Mēs audzējam mājas mīluļus’’, tāpēc kucēni un to vecāki ir ‘’bez papīriem’. Šķirnes suns un dokumenti ir neatdalāms kopums, ja jums piedāvā kucēnu lētāk bez dokumentiem, tad visticamāk, tas nav īsts šīs šķirnes pārstāvis. Ciltsraksti nav ekstra, tā ir pamata informācija, kas nosaka suņa izcelsmi, arī tad ja tas ir tikai mājas mīlulis. Suns bez ciltsrakstiem ir tas pats kas dārgs jauktenis vai, piedodiet, krancis. Vēl viens sarkanais karogs, kam jāpievērš uzmanība, ir kucēnu dzimšanas biežumam. Ja suņu mammai kucēni ir pēc katras meklēšanās reizes vai reizi gadā un metieni nav plānoti jeb kucēni dzimst ‘’kad sanāk’’, tad šis ir pavairotājs, nevis audzētājs. Un protams, suņu labturība ir viens no parametriem, kas nosaka vai kucēni nāk no pavairotāja vai audzētāja, piemēram, nav veikta kucēnu vakcinācija vai tie nav attārpoti, par kvalitatīvu barošanu nemaz nerunājot.


Kucēna izvēles procesā panākumu atslēga ir komunikācija. Ja Tevi māc šaubas, labākais ir painteresēties un uzdot jautājumus jomas speciālistiem. LKF pārstāv dažādi kinologi un šķirņu eksperti. Kā arī vairumam šķirņu ir savi klubi, kur iespējams iegūt informāciju, pieejams audzētāju un audzētavu saraksts, un noteikti atradīsies kāds, kas būs gatavs atbildēt uz Tev interesējošiem jautājumiem.Raksts tapis sadarbībā ar https://www.arsuni.lv/.41 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page