top of page
Search
 • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

Kas nepieciešams kucēnam?

Drīz pienāks diena, kad mājās ieradīsies mazais ķepainis! Bet ir jāsagatavojas, lai viss ietu gludi.

Bez skaistām siksniņām un pīkstošām mantiņām ir jāsāk ar pašiem pamatiem - dzīvnieka labturību. Un jautājumu sev - kā es to nodrošināšu?

Latvijā ir likums par mājdzīvnieka turēšanas prasībām, ko vari atrast te. Bet īsāk sakot, pirms sagatavoties suņa uzņemšanai savās mājās, atceries, mēs esam atbildīgi par to, ko pieradinām jeb 5 lietas, uz kurām sunim ir tiesības:

 • Veselību un veternārmedicīnisko aprūpi

 • Drošu un atbilstošu dzīves vidi

 • Atbilstošu pārtiku

 • Kompāniju un sabiedrību

 • Brīvību būt sunim.

Lai gan šis var šķist pašsaprotami, lielākā daļa problēmas sākās tieši šo 5 fundamentālo tiesību neievērošanā.

 • Pirmkārt, runājot par veselību, jāsaprot, ka suns ir cilvēku mērķtiecīgi veidots mājdzīvnieks, kas aizgājis tālu no saviem savvaļas priekštečiem. Lai gan suns nevar pateikt, kas tam sāp, tomēr katra saimnieka pienākums ir pietiekami pievērst uzmanību savam mājdzīvniekam, lai konstatētu novirzes no normas. Un, kad šīs problēmas konstatētas, nodrošināt tam atbilstošu veternārmedicīnisko aprūpi.

 • Otrkārt, droša un atbilstoša vide pasargās gan suni, gan tā saimnieku no nepatikšanām un bīstamām situācijām.

 • Treškārt, atbilstoša pārtika ir veselīga un laimīga suņa priekšnoteikums. Protams, barošanas veidi ir dažādi, tomēr, galvenais, kas jāņem vērā - suns nav miskaste vai atkritumu pārstrādes stacija. Cilvēkam nederīgā pārtika nekādā gadījumā nav pielīdzināma suņa ēdienkartei.

 • Ceturtkārt, suns ir sabiedriska būtne, bara dzīvnieks. Suns grib saskari ar cilvēku, nevis dzīvot vientulībā ar cerību, ka varbūt šodien tev pietiks laika.

 • Un piektkārt, suns nav cilvēks. Viņam ir tiesības būt sunim un darīt suņu lietas - skriet, lekt, riet un pat grauzt. Kā un kur tas tiek darīts - tas jau ir saimnieka uzdevums, menedžēt visu tā, lai neradītu ļaunumu ne sunim, ne apkārtejiem, ne savām lietām un mājoklim.

Kad šīs pamatlietas saliktas pa plauktiņiem, varam ķerties pie jautrākās procesa daļas - sagatavoties kucēna braukšanai mājup.


Suns iemāca kārtību

Mani vecāki vienmēr atkārto - suns iemāca kārtību! Un tā tiešām ir! Lai izvairītos no sagrauztām kurpēm un saplēstām lietām, pirmais solis ir tās vienkārši nolikt tā, lai kucēns netiek klāt. Sākumā telpu, kurā kucēns visvairāk uzturēsies, tiešām nepieciešams maksimāli izkrāmēt un nolikt malā visu lieko. Īpašu piesardzību vajag pievēsr vadiem, lai tiem kucēns nevarētu tikt klāt. Mūsu gadījumā bijām sakārtojuši visu, bet Kiwi atrada kumodes rokturus, kas ļoti piemērotā bumbiņas formā bija tieši purna augstumā. Tā nu rokturi bija jānoskrūvē. Bet kopumā, pagaidām Kiwi ar lieliem posta darbiem nevar lepoties. Tikai vienas austiņas un vienas datorpeles vadiņš - abi gadījumi mūsu pašu neuzmanības dēļ.


Nospraustas robežas, sadalītas zonas

Kucēna nepieciešamība nokārtot dabiskās vajadzības pirmajos mēnešos ir diezgan bieža. Bez ''negadījumiem'' protams, neiztik. Svarīgi suni par šiem negadījumiem nebārt, bet gan operatīvi visu savākt un likvidēt ''lietiskos pierādījumus'', lai šī vieta nekļūtu par regulāru wc vietu.

Viens no veidiem kā šo procesu ierobežot ir iekārtot wc, lai sunītis brīžos, kad saimnieks pietiekami ātri nenoreaģē varētu atrast sev vietiņu, kur atviegloties. Mēs šo atrisinājām pavisam vienkārši - koka kaste (der arī veca atvilktne) un tajā iebērtas koka skaidu granulas (tās, ar ko kurina māju). Var izvēlēties arī kaķiem piemērotās granulas, bet tie nedrīkst būt akmentiņi vai kristāliņi, jo kucēns tos var norīt un norīs. Ir protams, citi varianti, piemēram, mākslīgā zāle vai paklājiņi.

Kiwi mūsu iekārtoto tualeti atpazina uzreiz, jo arī audzētavā bija tieši šāds pats risinājums. Sākumā kasti viņa izmantoja samērā bieži,īpaši naktīs un vakaros. Tomēr ar laiku tas notika ar vien retāk un vienā dienā Kiwi izlēma, ka viņai tā vienkārši nav nepiesiešama. Protams, ir suņi, kam šis process nebeidzas tik vienkārši, bet saimnieka uzdevums ir nodrošināt maksimāli daudz iespējas nokārtot savas vajadzības ārā. Mūsu gadījumā šo procesu nedaudz apgrūtināja bargā šī gada ziema, bet ieejot ritmā kucēns pats sāk prasīties arā.


Guļvieta un patvērums


Vēl viena vieta, kurai jāpievērš ir guļvieta. Sunim lielisks risinājums ir būra iegāde. No sākuma ilgi domājām vai tas mums nepieciešams, bet tagad tiešām priecājamies, ka izvēlējāmies būri tomēr iegādāties. Nē, Kiwi netiek tur likta uz nakti, bet, kad tas nepieciešams, ir iespējams viņu tajā ievietot vai izmantot to kā nožogojuma elementu. Kā arī viņa pati tur ik pa laikam ielien, jo tā ir viņas vieta, viņas drošais patvērums. Kiwi pieejams arī matracītis, kuru ik pa laikam izmanto. Bet tā kā labradora kažoks ir diezgan biezs, viņa pārsvarā izvēlas gulēt vienkārši uz grīdas, vēlams pie loga. Protams, ir suņi, kuri ir salīgi un iecienījuši mīkstas gultiņas un plediņus. Tas viss atkarīgs gan no šķirnes, gan suņa paša. Bet noteikti jānodrošina vieta, kur suns netraucēti varētu atpūsties un patverties.


Nodarbināts suns nedara blēņas


Lielisks veids kā izvairīties no kucēna radītiem postījumiem, dot kucēnam iespēju darboties - bez dažādam mantām, pagalītēm un kauliem, lieliski noderēs kartona kastes, wc papīra rullīši, tetra pakas un olu kastes no kartona. Protams, šmuce liela, bet kucēns priecīgs un nodarbināts. Tikai svarīgi apskatīties vai šīm lietām nav elementi, ko kucēns var norīt - korķīši, skavas vai līmlente. Vēl lielisku mantu var izveidot no mezglā sasieta auduma. Vislabāk derēs bieza kokvilna vai frotē dvielis, der arī T-krekli vai palagi. Tomēr, jāpievērš uzmanība, lai audums nav sintētisks un slidens. Galvenais ir likt lietā iztēli.


Kas nepieciešams kucēna ierašānās dienai un ko, var iegādāties vēlāk?

Esmu sagatavojusi nelielu sarakstu ar lietām, kas mums bija nepieciešamas uzreiz un tās, kuras var iegādāties vēlāk.

Lieta, kas var piemirsties ir 'dārgumu' maisiņi, ja kucēns tiek staidzināts pilsētas apstākļos un papīra salvetes, kas noderēs 'negadījumu' savākšanai.

Bet no lietām, kas noderēs un par kurām mēs sākumā neiedomājāmies - izbraukumu jeb pastaigu ūdens pudele + bļodiņa, kas lieliski noderēs kastajām vasaras pastaigām. Vēl viena noderīga un svarīga lieta mūsu ikdienā ir mašīnas pārvalks. Īpaši dubļainajos apstākļos, tas pasargā mašīnas sēdekli no smiltīm un suni, no 'paripošanas zem krēsla'.

Par suņa kopšanas līdzekļiem gan jāsaka, ka ar šampūna lietošanu kucēnam noteikti nevajag aizrauties, jo jāļauj spalvai par sevi rūpēties dabīgā veidā un sataukoties. Bet par ausu tīrāmajiem līdzekļiem, vajadzētu konsultēties ar vetārstu. Tā kā Kiwi regulāri dzīvojas pa ūdeni un viņai ir nokarenās ausis, īpaši pievēršam uzmanību ausu tīrībai, bet līdzekli ieteica vetārsts. Un pēdējā lieta, kas mums tumšajā dienas laikā īpaši noderēja bija led gaismiņa kaklasiksnai. Tas ne tikai praktiski palīdz saskatīt kucēnu tumsā, bet kalpo arī kā drošības elements kā atstarotājs.Mājas mīluli var izaudzināt tikai mājās!

Suns ir sabiedriska būtne. Šajā niansē slēpjas lielākā daļa kucēna audzināšanas panākumi un nelaimes. Ja suni atstāsiet augt savā nodabā, tad nebrīnieties par to, kas izaudzis. Tādēļ, atcerieties - socializācija un komunikācija, bez tām skaistām kaklasiksnām un pīkstošām mantiņām nebūs nozīmes. Par to kā socializēt kucēnu un kā mēs to darījām un darām ar Kiwi, stāstīšu nākamreiz.

201 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page