top of page
Search
  • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

Laivu braucienā kopā ar suni


Pirms satiku savu mīļoto cilvēku Rūdolfu, es nebiju bijusi nevienā laivu braucienā. Bet kopš esam kopā, ik vasaru mēs dodamies vairākos braucienos. Un nebija šaubu, ka, līdzko Kiwi pievienosies mūsu ģimenītei, viņai būs jādodas ar mums.

Protams, sākumā mani māca šaubas un satraukums kā mēs šo visu menedžēsim, jo iepriekš nebijām satikuši suņus laivotājus. Jāsaka, ka šovasar publika upēs ir krietni mainījusies - parādījušās vairāk ģimenes, ar kurām kopā piedzīvojumos dodas arī četrkājainie draugi. Esam satikuši suņus dažādos izmēros un visi bijuši priecīgi būt kopā ar saviem cilvēkiem.

Protams, braukt laivā kopā ar Kiwi ir kā braukt kopā ar rokzvaigzni, sajūsmas saucieni no citiem braucējiem ir diezgan bieža parādība. Un jāsaka, ne velti - Kiwi piestāv laivot. Tomēr, ne viss ir par to cik smuki tas izskatās, bet gan par to, lai gan laivotāji, gan ķepaiņi justos ērti. Tādēļ, esmu apokopojusi mūsu pieredzi, kas varētu palīdzēt tiem, kas laivot dodas pirmoreiz.


Drošība pirmajā vietā


Tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem drošība jāliek pirmajā vietā, tāpēc savlaicīgi pasūtījām Kiwi drošības vesti. Lai gan viņa peld labi un ir īstens retrīvers, tomēr uz upes var gadīties visādas situācijas. Un arī, kad veste mugurā, Kiwi uzvedas krietni mierīgāk.

Vesti pasūtījām te ( spied te ). Paņēmām L izmēru, lai der arī uz priekšdienām. Tās izmēru ērti var pieregulēt ar savelkamajām siksnām.

Vēl viens bonuss vestei ir rokturis, aiz kura ērti suni pieturēt, ja nepieciešams.


Bet ja runājam par veselības sargāšanu, atgādinu, ka pirms brauciena savlaicigi nepieciešams nodrošināties pret insektiem, īpaši ērcēm. Negribu cilāt tik sāpīgu tēmu kā Babezioze, bet ērces šogad ir daudz un bīstamas. Mums ir Foresto siksna, bet papildus drošībai pēc vetārsta ieteikuma, lēmām par labu NexGard tabletei. Šis lēmums man nenāca viegli, bet tā kā lielu vasaras daļu pavadām mežos, upēs un dabā, tad tomēr drošība jāliek pirmajā vietā. Tomēr, šo es neiesaku, iesaku visus par un pret izrunāt ar vetārstu un izvērtēt kas jūsu situācijai ir labākais.


Ko ņemt līdzi?

Tā kā laivas kravnesība ir diezgan ierobežota un rūpīgi jāpārdomā viss, kas liekams somā. Esmu apkopojusi lietas, ko ņemam līdzi, lai gan mēs, gan Kiwi braucienu varētu patiešām izbaudīt bez liekiem sarežģījumiem. Somā liekam:

  • Barība - tā kā Kiwi pamatbarība ir sausā, tad to paņemt līdzi nav lielas problēmas. Ik pa laikam paņemam arī līdzi kādu konservu, bet jāatceras, ka tas karstumā var sabojāties, tāpēc liekam ledus somā.

  • Našķīši - tāpat kā mums ceļojot gribas uzgraust čipsus vai cepumiņus, arī suņuku nodrošinam ar našķīšiem, ko likt uz kārā zoba. Ņemam līdzi gan tos, kas ātri apēdami, gan ilglaicīgākus našķīšus. Piemēram, izvēlamies žāvējumus vai svaigu kaulu, ko līdzi ņemam sasaldētu un liekam ledussomā. Iesaku tomēr pieturēties pie zināmiem kārumiem, ar kvalitatīvu sastāvu, lai braucienā nebūtu pārsteigumu un vēdera problēmu.

  • Bļodas - mums vienmēr līdzi ir 2 bļodiņas. Gumijas saliekamā, kas labi der, lai āti padzertos un vakaram - metāla bļodiņa, kurā pasniegt vakariņas vai turēt dzeramo ūdeni.

  • Dvielītis - lai vieglāka izžūšana. Mums ir speciāls dvielītis, kas domāts suņiem. Tas ir no micro fiber materiāla un ātri izžūst, neķeras netīrumi.

  • Sedziņa - lai gulēšana teltī patīkamāka un sunim nav jāčaukstinās pa telts plēves grīdu, uz nakti ieklājam sedziņu ērtākai gulēšanai. Izmantojam piknika segu, kuru dienas laikā paklājam sēdēšanai. Tai ir forša apakša, kas nekļūst mitra un nepieķer netīrumus.

  • Pavada - iesaku ņemt garu pavadu, nevis fleksi, lai nepieciešamības gadījumā suni varētu piesiet.

  • Aptieciņa - konkrētas lietas nesaukšu, to iesaku izrunāt ar vetārstu. Bet vienīgais, kas 100% drošs ir visiem suņiem vēdera problēmu gadījumā - ogle. Tā kā suņa vielmaiņa atšķiras no cilvēka - deva var būt daudz lielāka. Akūtos gadījumos vidēji lielam sunim uzreiz var dot 3 tabletes. Vēl iesaku nodrošināties ar pārsienamajiem materiāliem. Atgādinu - sunim nevar dot cilvēku zāles! Īpaši Ibumetīnu, Ibuprofēnu un citas pretsāpju tabletes - tās sunim nav piemērotas un var izraisīt iekšējo asiņošanu. Lūdzu, pirms liec medikamentus aptieciņā - konsultējies ar vetārstu.

  • Cepurīte - mums nav speciālas suņu cepurītes. Savu funkciju ļoti labi pilda parasts kepons, ko uzlieku uz Kiwi galvas, kad laivā spīd tiešā saule.

  • Veste.

Izmēģinājuma brauciens


Tiem, kas iepriekš nav devušies laivot ar suni, iesaku tomēr ieplānot testa braucienu, nevis uzreiz doties 3 dienu ekskursijā. Katrs suns uz nepierastu situāciju reaģē citādāk un šāds piedzīvojums var radīt tiešām nopietnu stresu. Arī mūsu pirmais brauciens bija stresa pilns. Vairāk jau baidījos es. Braucām pavasarī pa piemājas upi. Ūdens bija auksts un apgāst laivu negribējās nemaz. Kiwi sēdēja pilnīgi sastingusi un vēroja apkārtni. Tikai pašā brauciena noslēgumā nomierinājās un apgūlās. Tagad pēc vairākiem braucieniem viņa laivā sēž bez bēdu.

Vērtīgi ir neļaut sunim pašam izlemt, kad kāpt iekšā, kad ārā no laivas, bet gan gaidīt komandu. Mums labi strādā komanda 'Hops!' uz ārā kāpšanu un 'Kiwi paliek!' uz palikšanu laivā. Nu jau Kiwi saprot, ka jāpagaida un nevar lekt ārā, kad iegribas. Arī es varu izkāpt un atstāt viņu uz brīdi laivā, ja tas nepieciešams (viņa sēž pie manām kājām, dažreiz guļ klēpī).


Doties piedzīvojumos kopā


Šie braucieni noteikti nāk par labu gan mums cilvēkiem, gan mūsu ķepaiņiem. Tā ir iespēja pabūt ārpus ierastā, sunim - izdauzīties un pabūt īstenam sunim, un, protams, veidot kopīgas atmiņas.

Mūsu pirmais vairāku dienu brauciens bija kurioziem pilns. Mēs nebijām iepriekš palikuši ar Kiwi pa nakti ārā. Un, kad norietēja saule, sākās jautrība.

Mēmeles krasti ir zālēm aizauguši un grūti pārredzami. Tumsā liekas, ka krūmi pilni ar nezvēriem... Un šoreiz bija tiešām. Pie mums nāca kareivīgi noskaņots stirnu buks. Tie, kas zin kāda ir buka balss, drošvien tagad smejas. Bet buka rējiens ir nepatīkams, skaļš, metālisks troksnis. Protams, mūsu sargsuns pirmais metās uz laivu, it kā teikdams - Laižam ko kājas nes!


Arī pēc tam, kad briesmas bija garām, Kiwi neticīgi slēpās aiz telts un no viņas bija redzamas vien divas, ugunskura liesmu atspīdumos mirdzošas acis. Protams, kad viņa atklāja, ka telts iekšā var patverties kā mājiņā, nenāca ārā līdz rīta gaismai.


Gribu aicināt - ņemiet savus ķepaiņus līdzi piedzīvojumos! Parādiet viņiem pasauli! Mēs kā īsteni suņu entuziasti esam simtrprocentīgi pārliecināti, ka ne tikai ikdiena, bet arī piedzīvojumi kopā ar mūsu astaini ir vērtīgāki! Un Kiwi, manuprāt, mums piekrīt. ;)120 views0 comments

Comments


bottom of page