top of page
Search
  • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

Pazudis suns - ko darīt?

Pēdējā laikā manu sociālo tīklu burbuli ar vien biežāk pāršalc ziņas par pazudušiem, aizbēgušiem suņiem. Vienu atrod pāris stundu laikā, citu meklē dienām ilgi. Palasot komentārus secinu - vairumam nav skaidrs kā rīkoties, kad suns ir paņēmis vagu. Un vairums no komentētājiem aprobežojas ar ‘manējais arī klaiņo’ un ‘ticu, ka atradīsies’, nevis realiem padomiem kā suni atrast.


Tomēr ir vairāki paņēmieni kā meklēt suni, kad tas aizbēdzis, kā arī ir arī vairāki preventīvie pasākumi, kas palīdzēs, ja šāda situācija ir radusies. Sāksim ar tiem:


3 lietas, kas jāizdara, lai suņa atrašana būtu vienkāršāka:


Pārliecinies, ka suņa čips ir reģistrēts

Suņu čipēšana jeb mikroshēmas ievietošana šķirnes suņiem ir obligāta. Bet diemžēl ne visi jauktenīši vai nelegāli iegādātie suņi ir čipēti. Suņu reģistrācijas kārtību LDC nosaka Latvijas likumdošana, kas paredz arī īpašnieka reģistrāciju sistēmas datu bāzē. Tomēr, diezgan bieži atrastie suņi ir čipoti, bet čips nav reģistrēts.


Pat tad, ja tavs suns ir reģistrēts LDC, kā tam vajadzētu būt, ja esi suni iegādājies ar oficiālajiem dokumentiem, nenāks par ļaunu laiku pa laikam pārbaudīt vai dati ir aktuāli. Datus, adresi, e-pastu un telefona numuru, vari pārbaudīt un aktualizēt te - https://info.ldc.gov.lv/map.php. Šie dati ir arī tie, kas pasargā suni, ja tas tiek nozagts, jo čips ir kā īpašuma zīme.


Kakla siksna ar telefona numuru

Vēl viena lieta, kas var palīdzēt ir telefona numurs uz kakla siksnas. Jā, tieši tik vienkārši. Tomēr retu reizi sastopams. Lai gan kuloniņi izskatās jauki, es labāk ieteiktu izvēlēties numuru iegravēt vai uzšūt uz pašas siksnas. Iemesls ir pavisam pašsaprotams - kuloniņu ir ļoti viegli pazaudēt. Arī mums bija kuloniņš ar numuru, bet tas diemžēl nogāja dīķa dibenā. Iesaku labāk šādus variantus (skati zemāk). Mūsu izvēle ir bijusi par labu Zicollars kaklasiksnai ar gravētu vārdu un telefona numuru.GPS izsekošana

Gadžets, kas palīdzēs ne tikai ārkārtas situācijās, bet arī ikdienā ir GPS izsekošanas ierīce. Šajos ziemassvētkos mūsu lietošanā nonāca Tractive GPS izsekošanas ierīce, kas ne tikai seko līdzi suņa atrašanās vietai reāllaikā, bet arī suņa kopējo labbūtības līmeni - miega ilgumu, aktivitāšu daudzumu un atrašanās vietas vēsturi. To visu ērti var pārskatīt telefona aplikācijā. Jā, šis nav lēts prieks, bet rada drošības sajūtu un strādā lielā rādiusā. Protams, tas nav vienīgais gps gadžets, bet populārākais noteikti. Piemēram, medību suņiem populārs ir Huntloc vai Doglo. Atliek vien paGooglēt un atrast sev piemērotāko.


Kā rīkoties, kad pazudis suns?


Brīdī, kad pazūd mājas mīlulis, katra sekunde ir no svara. Tādēļ meklēšana jāsāk uzreiz. Lai vieglāk izprastu kā rīkoties, esmu izdalījusi 2 veidu situācijas, kurās mīlulis var pazust:

  • Pastaigas laikā jeb ārpus savas teritorijas.

  • Aizbēdzis no savas teritorijas.


Suns aizbēdzis pastaigu laikā ārpus savas ierastās teritorijas:

Saodis meža zvēra smaržu, nobijies no kāda trokšņa vai cita suņa, izlēmis paniķoties un izklaidēties vienatnē - iemesli ir dažādi, bet gadās situācijas, kad suns aizlaižas pastaigu vai izbraucienu laikā. Kā rīkoties?


  1. Ja bēgšana vai aizlaišanās ir Tavā redzeslokā - nedzenies sunim pakaļ. Suņiem patīk spēlēt sunīšus. Maini stratēģiju - ja suns tevi redz, bet skrien prom, sāc bēgt no suņa. Tas liks tam dzīties pakaļ tev. Pārvērt to spēlē, nevis panikas pilnā procesā. (zinu, zinu viegli teikt).

  2. Ja suns jau pagaisis no redzes loka - atstāj savas mantas, jaku, suņa pavadu vai kādu citu savu lietu vietā, kur izšķīrāties - bieži vien suns atgriežas vietā, kur pēdējo reizi tikāties.

  3. Sistemātiski pārmeklē apkārtni, virzienu, kur dzīvnieks devās.


Kļūda: Nenovieto pārtiku vai kārumus - tas nevis suni pievilinās, bet gan drīzāk pabaros un paildzinās klaiņošanu. Pārtiku var novietot tikai tad, ja ‘sēdi tai blakus’ un vaktē momentu, kad suns atgriežas.


(tālākie soļi tādi paši, ja suns pazudis no dzīves vietas)Suns pazudis no savas dzīvesvietas:

1. Uzsāc meklēšanu tuvākajā apkārtnē. Suņi bieži uzturas tuvu savām mājām vai pazīstamām vietām, tāpēc uzsāc meklēšanu tvumā esošājās slēptuvēs, kurās iespējams ielīst, piemēram, krūmos, šķūņos vai garāžās utt.


2. Brīdini kaimiņus un apkārtnes iedzīvotājus, ka suns ir pazudis. Un protams, ievieto informāciju gan sociālo tīklu vidē, gan citos mediju veidos, ja pazušanass periods ir ilgāks. Informē vietējos laikrakstus, radio u.c. Kā arī mednieku kolektīvi var būt lielisks palīgs, ja suns pazudis ārpus pilsētas. Bieži vien barotavās un citās meža vietās izvietotas sensoru kameras, kas iespējams fiksēs tavu mīluli. Mednieki aktīvi uzrauga savas meža teritorijas un pamanīs, ja mežā iemaldījies kāds astainis.


3. Sazinieties ar dzīvnieku patversmēm un glābšanas organizācijām, kā arī pašvaldības policiju. Mums Latvijā, visaktīvākā organizācija dzīvnieku meklēšanā un klaiņojošo dzīvnieku ķeršanā ir ‘Dzīvnieku policija’. Tie ne tikai sniedz informāciju par pazudušiem un atrastiem dzīvniekiem, bet palīdzēs arī ar atbalstu, ja notikusi kāda cita neierasta situācija. Ja ir aizdomas, ka suns ir nozagts, vajadzētu arī brīdināt vetārstus, kas var nolasīt čipu, ja pie tā pēkšņi ierodas suns, ar pazudušā suņa pazīmēm.


4. Galvenais, nepadodies, turpini meklēt un neatmet cerību! Suņi ir izturīgāki nekā var šķist, un dažreiz var klīst vairākus desmitus kilometru. Tāpēc pakāpeniska meklēšanas apgabala palielināšana ir īstā stratēģija.Kā rīkoties, ja redzi klaiņojošu suni?


Klaiņojoši suņi, diemžēl nav reta parādība. Bet klaiņošana ir ne tikai bīstama pašam sunim, bet arī apkārt esošajiem dzīvniekiem un cilvēkiem. Īpaši, ja suņi klejo baros (bars sākas no 2 suņiem). Esot barā jeb draugu kompānijā, prāts nesas uz nedarbiem - ir vieglāk uzbrukt maziem dzīvniekiem un noskriet garus gabalus.


Bet kā rīkoties, ja redzi klaiņojošu suni?


Protams, vairumā gadījumu pirmais instinkts nav iet klāt un meklēt telefona numuru uz kakla siksnas, bet nofotografēt un ielikt soctīklos. Bet manuprāt, šāda darbība ir lieka, jo stundas laikā, kamēr nostrādās soctīklu maģija, suns jau var būt gabalā vai iekļuvis lielākās nepatikšanās. Bet tas nenozīmē, ka jāpaliek vienaldzīgam - tieši pretēji.


Dzīvnieku policijas mājaslapā rakstīts:


Ja suns uzvedas droši un pārliecinoši - Ļauj iet, dzīvniekam palīdzība nav vajadzīga. Nofotografē un ievieto sludinājumu sadaļā "Klaiņo"

Es gan neieteiktu visu uztvert tik viennozīmīgi. Uzdod jautājumu sev - Vai Tu gribētu, lai Tavs suns, pat izskatoties droši un pārliecinoši, klaiņo tālāk? Un būsim godīgi, cik bieži uzmetot pirmo skatienu sunim, var noteikt, ka suns tiešām nav vienkārši pazaudējies?


Manuprāt, drošākais un labākais veids ir nekavējoties sazināties ar pašvaldības policiju. Ja iespējams (ja ir drosme un pārliecība, un suns nav agresīvs) fiziski suni pieturēt, noturēt vienā lokācijā un sagaidīt policijas ierašanos. Tomēr vairumā gadījumu, nobijušies suņi ir neprognozējami un var izrādīt agresiju. Ja suns pats nenāk klāt, neiesaku pārāk droši tam tuvoties. Tomēr, atkārtošos - ziņot pašvaldības policijai un paturēt suni redzeslokā.


Pašvaldības policijai ir pieejamā tehnika, lai nolasītu čipu, kā arī tie palīdzēs suni nogādāt patversmē. Un tikai tad ķeramies pie soctīklu spēka un īpašnieka meklējumiem, ja to nav izdevies noskaidrot, nolasot čipu. Protams, palīdzību var lūgt arī tuvākajai dzīvnieku patversmei, kas ir profesionāļi dzīvnieku noķeršanā un zinās pareizākos soļus kā mīluli nogādāt pie saimniekiem.Sargāsim viens otru un nepaliksim vienaldzīgi!
745 views0 comments

Comments


bottom of page