top of page
Search
  • Writer's pictureMarta Lagzdiņa

Suņa kažoka kopšana

Updated: Jan 12, 2022

Kopts suns noteikti ir ne tikai vizuāli pievilcīgāks, bet arī veselāks un patīkamāks kompanjons. Bieži vien izskan teksti, ka suns ir netīrs dzīvnieks vai smird. Jā, suns var būt netīrs un smirdīgs, bet tāpat kā cilvēks, kurš nemazgājas vai dzīvo netīrā vidē. Protams, katram sunim, atkarībā no šķirnes ir savas kažoka īpatnības, bet viens ir skaidrs, par mūsu ķepaiņiem ir jārūpējas tāpat kā mēs rūpējamies par sevi.


Skaists kažoks - vesels suns

Suņa kažoks ir tiešs tā veselības spogulis. Skaists, spīdīgs suns ir arī vesels un atbilstoši barots. Blaugznas, savēlusies vai nespodra spalva ir zīme, ka kaut kas iekšienē nav kārtībā. Tas var būt gan vitamīnu trūkums, gan nepareiza barošana, gan sliktākajā gadījumā kāda slimība. Tāpat ar kažoka maiņu - ja suns sāk mest spalvu biežāk kā iepriekš, jāmeklē veselības problēmas. Ja pamani kādas izmaiņas ķepaiņa apmatojumā, noteikti pievērs uzmanību gan barošanai, gan kopējai pašsajūtai.

Klasiski - suns maina vilnu divas reizes gadā. Vēl viena būtiska nomaiņa ir no kucēna apmatojuma uz pieauguša suņa kažoku. Šajā periodā organismā notiek būtiskas pārmaiņas, kažoks kļūst gludāks, biezāks un zaudē 'pūkainību', parasti tas notiek 4 līdz 6 mēnešu vecumā. Arī meklēšanās laikā, suņu dāmas maina kažoku un pošas precībām. Jāsaka gan, ka istabas suņiem, kas krasi neizjūt temperatūras svārstības, kažoka maiņa nav izdalīta divos, ļoti izteiktos periodos, bet gan biežāka, pakāpeniskāka maiņa.

Kā kopt?

Neatkarīgi no ķepaiņa kažoka garuma un biezuma, tā kopšana ir nepieciešama. Jāsaka gan, ka suni nav nepieciešams regulāri (piemēram, reizi nedēļā) mazgāt ar šampūnu. Tas var sabojāt suņa apmatojuma dabisko eļļu darbību un spalva var kļūt nespodra un parādīties ādas problēmas. Īpaši šis jāatzīmē kucēnu gadījumā, ja tas nav tiešām netīrs, to nevajag vannot, tā izbojājot kucēna imunitāti.

Katram sunim attiecībā no šķirnes īpatnības ir savs kažoka mazgāšanas biežums, bet ķemmēt gan vajag regulāri. Tas ne tikai veicina asninsriti un uzlabo suņa pašsajūtu, bet arī pasargā kažoku no savelšanās un protams, palīdz vairāk kontrolēt apmatojuma izkrišanu (un atvieglo mājas tīrīšanu).


Dažādas ķemmes un šampūni

Ir dažādas ķemmes, ko izvēlēties suņa kažoka kopšanai. Galvenais triks ir izvēlēties pareizo.

Ķemmes iedalās:

  • Gumijas - gan cimda, gan sukas formātā. Piemērotas īsam un asam apmatojumam, arī masāžas un mazgāšanas nolūkam. Piemērots arī suņiem ar jūtīgu ādu. (piemērs)*

  • Asmens tipa - izklausās biedējoši, bet paredzēta garas pavilnas noņemšanai. (piemērs)*

  • Divpusējā drāšu suka/ mūkstā - piemērota visa veida apmatojumam. (piemērs)*

  • Furmiratos - garspalvaino suņu kažoku kopšanas brīnumlīdzeklis, kas atšķetina savēlumus un kopj garu pavilnu. (piemērs)*

  • Platu zobu ķemme - arī garmatainajiem un sprogainajiem suņiem.(piemērs)*

*Šie ir tikai piemēri, neesmu izpētījusi, kurš no piedāvātajiem variantiem ir labākais vai izdevīgākais.


Bet runājot par šampūniem, esam izmēģinājuši dažādus un iesaku neizvēlēties lētāko variantu. Mēs šo kļūdu pieļāvām un kažoks palika nespodrs un parādījās blaugznas. Ja nav konkrētu problēmu - alerģiju, sēnītes vai jūtīgas ādas, tad vasarā iesaku izvēlēties šampūnu pret blusām un ērcēm, papildus aizsardzībai. Bet kucēniem noteikti jāizvēlas kucēnu šampūns, kas būs saudzējošāks. Baltiem suņiem var izmantot speciālizētos šampūnus. Bet iesaku vipirms konsultēties zooveikalā. Ja sunim ir kādas ādas problēmas vai novērojama alerģiska reakcija, šampūna izvēle noteikti jāpārrunā ar vetārstu vai vet-aptiekā.


Svarīgi, pēc vannošanās suni kārtīgi izslaucīt un garāka, biezāka apmatojuma īpašniekus jāizžāvē. Nedrīkst ļaut pilnīgi slapjam sunim izžūt pašam, jo bieži vien pavilna neizžūst un var rasties ādas apsārtums, jēli pleķi un mitrais dermatīts. Un iedomājaties paši, kā ir gulēt slapjā, biezā vilnas džemperī un gaidīt, kad tas pats izžūs.Kam jāpievērš uzmanība ziemā?


Ziemā suņa kažokam ir lielākas iespējas zaudēt spožumu gan gaisa temperatūras, gan nokrišņu dēļ. Tādēļ, ja novērojat, ka suņa spalva ziemas sezonā kļūst mazāk spodra vai parādās blaugznas, jāsamazina gan mazgāšanas biežums, gan jāpadomā par papildus atbalstu suņa veselībai - eļļu iekļaušanu ēdienkartē. Šeit gan es nedomāju treknu ēdienu iekļaušanu, bet gan papildus vērtīgo eļļu - zivju vai koksriekstu eļļu pievienošanu pārtikai. Kā arī nedaudz kokosriekstu eļļas var iemasēt suņa kažokā. Bet tiešām nelielu. Arī pēdiņām ziemā jāpievērš uzmanība - īpaši pilsētas apstākļos, jo sāls var nodarīt būtisku kaitējumu. Vislabāk izmantot ķepu vasku un pēc pastaigas mazgāt ķepas ar siltu ūdeni un iesmērēt ar koksriekstu eļļu, evijas ziedi vai speciālu ķepu ziedi.


Ko mēs izvēlamies?


Jāsaka, ka mums ar Kiwi kažoku ir tiešām paveicies, jo labradori ir viegli kopjami. Labīšiem ir dubults kažoks, kas sastāv no akota matiem, kas aiztur mitrumu un pavilnas, kas notur siltumu. Principā, tas darbojas kā hidrotērps. Un netīrumi nožūst un nobirst. Bet tas nebūt nenozīmē, ka kažoks nav jākopj. Protams, mēs viņu nevannojam pēc katras dubļainās pastaigas. Ja dubļu nav daudz, noslaukam tikai ar dvielīti, ja vairāk - nomazgājam kājas un vēderu. Lielo vannošanos ar šampūnu, veicam reizi 4 - 6 nedēļās, ja pamanam, ka rodas kāds aromāts vai vizuāli netīrumi. Protams, kā labradors, Kiwi regulāri dzīvojas pa dažādām ūdenstilpnēm, līdz ar to jāpievērš uzmanība, lai kažokā mitruma dēļ nesāk rasties sēnīte. Mums šovasar pēc regulāras dzīvošanās pa upēm un dīķiem, Kiwi sāka savdabīgi smakot. Pēc peldēm smaka kļuva asāka, skābāka. Šeit parasta duša vairs nepalīdzēja un man nācās vērstiem pie speciālista pēc palīdzības. Kā izrādās no ne pārāk tīrā ūdens un mitruma, jo kažoks nespēj pilnībā izžūt karstumā, spalvā sāk veidoties sēnīte. Vizuāli tā nav redzama, bet saožama gan. Šeit man speciālists ieteica izvēlēties antibakteriālu šampūnu. Konkrētajā gadījumā MalAcetic šampūns ANTIBACTERIAL (te). Šo šampūnu izmantojam joprojām. Vēl viens knifs, ko man ieteica izmēģināt un kas lieliski strādā kā suņiem, tā cilvēkiem. Pēc šampūna lietošanas kažoku (vai matus) izskalot ar vieglu etiķūdeni. Pēc tam kārtīgi skalot ar tīru ūdeni un nekādā gadījumā neļaut iekļūt ne acīs, ne ausīs. Šis palīdzēs ne tikai cīnīties ar sēnītēm, bet arī atbrīvos kažoku no šampūna paliekām.

Bet ja runājam par ķemmēm, mēs izmantojam divas - gumijas, ikdienas kažoka ķemmēšanai un drāšu suku, kad Kiwi maina apmatojumu, pavilnas izķemmēšanai.Par suņa kažoka kopšanu - komentē grūmere Elizabete

Elizabete ir suņu grūminga salona CitySouls īpašniece, grūmere, kinoloģe un divu lielisku suņu dāmu saimniece. Salona piedāvājumu vari apskatīt te - CitySouls.

Ir svarīgi ķemmēt suņa kažoku regulāri, tas palīdz stimulēt matu un kažoka uzturēšanu veselīgā stāvoklī (protams ir šķirnes kurām ķemmēšana nav nepieciešama un nav ieteicama). Regulāra kažoka ķemmēšana novērsīs maza savēluma pārvēršanos par milzīgu pinku kažoku. Svarīgi izvēlēties ķemmi, kas ir paredzēta tava suņa izmēram un spalvas garumam. Ja Tavam suņukam ir tendence uz matu velšanos, iesaku aplūkot iespējamos pūšamos sprejus, produktus matu savēlumu izķemmēšanai, tas atvieglos ķemmēšanu, un padarīs procesu patīkamāku. Tā ir higiēniska procedūra, kas palīdz tikt vaļā no vecas, atmirušas spalvas, uztur to optimālā stāvoklī, attīra no netīrumiem. Ķemmējot suni, var laicīgi pamanīt parazītus un novērtēt ādas stāvokli.

Izēlies šampūnu kas ir paredzēts tieši tava suņa apmatojumam un ādai, regulāri to lietojot, iegūsi vislabāko rezultātu. Neaizmirsti pēc mazgāšanas lietot arī kondicionieri, kas noslēdz matu folekulas, un stiprina mata stiebru, padarot to spīdīgu un vijīgāku. Mazgā ar siltu, remdenu ūdeni. Nosusini suni ar dvieli, iesaku izmantot mikrošķiedru dvieli, kas pāatrinās procesu. Žāvējot ar fēnu vienlaicīgi ķemmē ātrākam rezutātam. Pārāk bieža mazgāšana var sunim izraisīt niezi un ādas zvīņošanos.


Ja arī Tu vēlies izmēģināt suņu grūminga procedūru un nodot suņa kažoka kopšanu profesionāļa rokās, noteikti sazinies ar Elizabeti. Viņa gan sakops tavu astaino draugu, gan palīdzēs izvēlēties pareizos veidus un līdzekļus kā kopt suni.Novēlam skaistu janvāri!

M&K


398 views0 comments

Comments


bottom of page